Kacper urodził się w zamartwicy – otrzymał zaledwie 1 punkt w skali Apgar. W wyniku niedotlenienia okołoporodowego cierpi na całościowe zaburzenie rozwoju, na które składa się czterokończynowe porażenie mózgowe, padaczka oraz zaburzenia ze spektrum autyzmu.

Obecnie chłopak ma już 14 lat i każdego dnia uczy się żyć ze swoją niepełnosprawnością. Jest uczniem V klasy szkoły specjalnej. Szkoła to miejsce, które lubi najbardziej na świecie. Bardzo chętnie się uczy, lubi książki, teatr, uwielbia wycieczki. Choć nie potrafi mówić, nie ma większych problemów z porozumiewaniem się. Jest zaawansowanym użytkownikiem AAC (komunikacji alternatywnej). Korzysta ze specjalnie dla niego przygotowanej książki z piktogramami, korzysta z gestów Makatona oraz komputera ze specjalnym oprogramowaniem, który obsługuje za pomocą włącznika uruchamianego głową lub kolanem.

Niestety, rozwój fizyczny Kacpra jest znacznie opóźniony. Aby mógł zdobywać nowe umiejętności, musi być bardzo intensywnie i systematycznie rehabilitowany. Każda przerwa w zajęciach terapeutycznych spowalnia jego rozwój. Dlatego Kacper codziennie ćwiczy z rehabilitantem w szkole, a ponadto 2-3 razy w tygodniu ma dodatkową terapię z fizjoterapeutą. Regularnie pracuje również z neurologopedą, kontynuując naukę prawidłowego jedzenia (do 8 roku życia Kacper był karmiony przez sondę żołądkową z uwagi na silne porażenie mięśni jamy ustnej i gardła oraz upośledzony odruch połykania). Aby utrzymać padaczkę „w ryzach” oraz wspomóc rozwój emocjonalny i możliwości poznawcze Kacpra, uczestniczy on regularnie w treningach EEG-biofeedback.

„Rocznie na rehabilitację ruchową, pozostałe terapie oraz zakup niezbędnych pomocy edukacyjnych dla Kacpra potrzebujemy ok. 25.000 – 30.000 zł – wyliczają rodzice. Jest to kwota, która przekracza możliwości naszej rodziny. Zarobkowo pracuje tylko tata, Kacper ma jeszcze 2 siostry – siostrę bliźniaczkę i drugą, starszą o 3 lata.”

Dlatego bardzo prosimy o pomoc w zebraniu 7500 zł na sfinansowanie 5-miesięcznej rehabilitacji ruchowej, logopedy i EEG-biofeedback.