Mateuszek urodził się 15 grudnia 2008 roku. Nic nie wskazywało na problemy ze zdrowiem i został oceniony zaraz po porodzie na najlepszą ocenę 10/10 w skali Apgar. W czwartej dobie życia zaczęły pojawiać się objawy odbiegające od zdrowo rozwijającego się dziecka, głównie przy bierności w poruszaniu nóżkami i trzymaniu stabilnie główki. W styczniu dopadły Mateusza pierwsze poważne skutki tego schorzenia. Niestety problem z zanikaniem mięśni wpływa na układ oddechowy. Wielokrotnie wystąpiły ekstremalnie niebezpieczne sytuacje, gdy ledwo udało się Go uratować za pomocą specjalistycznego sprzętu medycznego. Ponadto stwierdzono u Mateuszka wiotkość krtani i jelit. Ma problemy z samodzielnym oddychaniem, przyjmowaniem pokarmów (dożywiany jest sondą).

Niestety na początku lutego 2009 roku, jak grom z jasnego nieba spadła informacja, że Mateuszek jest chory na chorobę genetyczną, obecnie nieuleczalną farmakologicznie, zwaną Rdzeniowym Zanikiem Mięśni (SMA). Schorzenie to dzieli się na kilka typów, z czego najgorszą postacią jest tzw. choroba Werdniga – Hoffmana (SMA-1). Właśnie ta choroba dotknęła Mateuszka.

Stowarzyszenie Pomocy Szkole Małopolska jest wdzięczne wszystkim ofiarodawcom, którzy zechcieli wspomóc Mateuszka Wójcika i jego rodziców, gromadząc środki na zakup wózka rehabilitacyjnego. Ofiarodawcy zebrali kwotę 13 136,00 zł. Informujemy że prowadziliśmy również zbiórkę na rehabilitację i wspomniany wózek wśród naszych członków i sympatyków. Udało nam się pozyskać kwotę 16.520,00 zł. Kończąc zbiórkę na wózek rehabilitacyjny nie pozostawimy rodziców samych sobie w dalszej trosce o ratowanie życia Mateusza.

W dniu 17 września 2009 Mateuszek otrzymał, zakupiony dzięki Państwa pomocy specjalistyczny wózek rehabilitacyjny „Kimba”. Jest on wykonany i przystosowany specjalnie do potrzeb chłopca. Miło było patrzeć na radość rodziców i Mateuszka z otrzymanego sprzętu. Dzięki jego posiadaniu będzie mógł wygodnie i przede wszystkim bezpiecznie spacerować, zobaczyć małymi dziecięcymi oczkami świat poza swoim pokoikiem. Mateuszek jest obecnie poddawany intensywnej rehabilitacji, której będzie wymagać jeszcze przez dłuższy czas. Pomimo swojej ciężkiej choroby jest radosnym i szczęśliwym dzieckiem, kochanym przez bliskich. Teraz jeszcze sam nie może podziękować wszystkim tym, którzy okazali mu pomoc.

Wielu przyjaciół zechciało dokonać 1% odpisów na rzecz dalszej rehabilitacji Mateuszka. Poinformujemy również Państwa o wielkości pozyskanych środków na jego rzecz. Jesteśmy dumni z Państwa serdeczności i uczynności na rzecz dziecka, wiemy że liczba rodziców z podobnymi problemami zdrowotnymi własnych dzieci jest ogromna. Dziękujemy szczególnie tym, którzy prosili swoich znajomych i przyjaciół o włączenie się w przedsięwzięcie niesienia pomocy bliźnim. Jesteśmy wdzięczni autorom uruchomienia portalu „SIEPOMAGA” i gratulujemy wysiłków i starań. Wpisali się w realizację niezwykle oczekiwanych działań. Zasługują na naszą wdzięczność i prosimy Ich o nieustawanie w tym co zamierzyli.

Dzięki wspomnianej akcji prowadzonej w latach 2009 i 2010 Mateusz otrzymał niezbędny sprzęt rehabilitacyjny (materace, poduszki, łózeczko, leżaczki, inhalator) oraz dostosowano dla potrzeb niepełnosprawnego dziecka jego pokój. Wyposażono go w specjalistyczną windę, aby chłopiec mógł wyjść z rodzicami na spacer.

PODZIĘKOWANIE RODZICÓW MATEUSZA

Kiedy w kwietniu tego roku dostaliśmy sygnał od SiePomaga.pl o tym, że chce nam możliwość zorganizowania internetowej zbiórki pieniędzy, nie posiadaliśmy się z radości, że ktoś zainteresował się sprawą Mateuszka.

Zbiórka dla Mateuszka przybrała zawrotnego tempa, a Pomagaczy przybywało z dnia na dzień. Z każdym dniem szanse na wózek dla Mateusza wzrastały.

W najśmielszych marzeniach nie przypuszczaliśmy, że do akcji przyłączy się tak wiele osób chcących pomóc nam w zrealizowaniu założonego celu za co z całego serca wszystkim Pomagaczom DZIĘKUJEMY!!!

Od ekipy SiePomaga.pl wiemy, że akcja została nagłośniona przez kilka serwisów i blogów. Wielkie podziękowania dla czytelniczek Papilot.pl, które jako pierwsze ruszyły z pomocą, a także czytelnikom blogów Antyweb.pl, WebFan.pl i Gadżetomania.pl.

Dziękujemy także Panu Bohdanowi Piotrowiczowi i Renacie Chmielewskiej działających w Stowarzyszeniu Pomocy Szkole Małopolska oraz ekipie Siepomaga.pl.

Dzisiaj, po sześciu miesiącach od rozpoczęcia akcji, dzięki spontanicznej reakcji pomagających i wspierających nas ludzi, Mateuszek porusza się po domu za pomocą wózka rehabilitacyjnego „Kimba”, który gwarantuje mu bezpieczeństwo i wygodę. Serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc i serce.

Katarzyna i Jarosław Wójcik